Участие граждан в жизни демократического государства

Тема 4.  Участь громадян у житті демократичної держави

Завдання::

Візьміть міні-інтерв.Оцінювання самостійної роботи учнів.

Учитель підводить учнів до висновку, що громадянам демократичних держав гарантується право на участь у державному управлінні. Держава і суспільство не лише визнають місцеве самоврядування, воно ще й гарантується Конституцією.

Рефлексія

На уроці  ми ознайомилися із темою «Участь громадян у житті демократичної держави» і тепер ви можетерозтлумачувати поняття «самоврядування»;

 

 

 

Тема 5. Право на освіту в Україні

Завдання:Після вивчення теми учні  зможутьназивати учасників навчально-виховного процесу, описувати, використовуючи положення нормативних актів, їхні права та обов’язки і розв’язувати відповідні правові ситуації;

3. Поміркуйте і відповідіть на питання: «Що для вас значить курс загально-гуманітарного напрямку і курс «Правознавство»»?  Члени шкільного парламенту оброблять анкети та оголосять результати на тематично-узагальнюючому уроці.

4. Підготувати листівку-заклик: «Краще навчатися в школі, ніж...» (палити на дворі із друзями, бешкетувати на вулиці, грати в комп'ютерному клубі тощо).

 

VIII:

Тема 6. Тематичне оцінювання з темиперевірити, поглибити, систематизувати і закріпити знання учнів, оцінити навчальні досягнення.

Тип уроку:Етап контролю і корекції знань, вмінь та навичок

IIIЕтап контролю і корекції знань, вмінь та навичокТестові завдання

  • оцінювати важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань та проблем життя громади;
  • :

    Тип уроку. Вивчення нового матеріалу

    1. Громадські об'єднання та самоврядування.
    2. VI. Підсумки уроку

       

      ХІД УРОКУ

      І.    Організаційний етап

      1. Вітання.

      2. Перевірка відсутніх і підготовка робочого місця.

       

      IIумінь, уявлень учнів

      Учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять конституційні права людини і громадянина, конституційні обов'язки, юридичні гарантії, омбудсмен.

      ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

      , учні відповідають на запитання:

      1. Шляхом виборів.Розповідь учителя з елементами бесіди

        1.   Громадяни і демократична держава

        за формою політичного режиму — демократична. Єдиним джерелом влади в ній є народ, який проголошено носієм суверенітету. Для здійснення і захисту своїх прав, а також для задоволення політичних, економічних, соціальних та культурних інтересів громадяни України мають право на свободу об'єднання в політичні партії та громадські організації. Через своїх представників або особисто громадяни беруть участь в управлінні державними справами, впливають на життя суспільства.

           У нашій країні представницьким органом, що уповноважений приймати загальнообов'язкові для всіх громадян держави закони, є Верховна Рада України  - колегіальний загальнодержавний орган. Президент України уповноважений одноосібно виступати від імені держави. На місцях працюють  органи місцевого самоврядування (місцеві ради, муніципалітети та інші) - вони  приймають рішення, що є обов'язковими для виконання  на відповідній частині території країни (область, місто, район) і стосуються питань, які належать до компетенції такого органу.

          З метою забезпечення народовладдя і безпосередньої участі громадян в управлінні  державними та місцевими справами проводяться вибори і референдумиСамоврядування в Україні

           Демократичні процеси в демократичній державі здійснюються не тільки на загальнодержавному, а й на місцевому рівні.

           Сукупність всіх жителів міста, села, селища, об'єднаних за місцем проживання називається територіальною громадою. У межах  Конституції та законів України кожна територіальна громада має право вирішувати питання місцевого значення.

           Для вирішення цих питань територіальні громади обираютьРобота з правовим документом

           Учні мають опрацювати ст. 26 є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.

      Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка, тощо), відповідно до цього Закону, визнається політичною партією або громадською організацією.

      Громадська організація

      - придумати назву об’єднання;

      - скласти перелік основних положень статуту;

      - придумати символіку (емблему, девіз організації);

      -  яскраво і привабливо представити результати своєї роботи класу.

       

      4.   Демократія у шкільному житті

      Демократизація починається там, де чітко визначені справи і функції будьДитяче самоврядуванняЯк ви розумієте, що таке учнівське самоврядування?

    3. Чи є в нашій школі учнівське самоврядування?

     

         ►

     

    VI, тобто групи по черзі висловлюють свою позицію щодо одного з положень у таблиці.

     

     

    Пряма демократія

    Представницька демократія

    1. Найбільш повна участь народу в усіх сферах життя держави та суспільства.                                                      2. Свобода меншості може обмежуватися волею більшості.                                                                                     3. Зміцнює довіру народу інститутів влади.                                                                           4. Недостатня компетентність під час прийняття рішень.                                                                                         5. Зниження персональної відповідальності.                                                  6. Зникає або зменшується відчуження народу від влади.

    1. Можливість для народу обирати та періодично змінювати своїх представників.                                            2. Створюються умови для концентрації влади в одній установі                                                            3. Компетентність і відповідальність осіб, що здійснюють владу.                                                             4. Можливість забезпечення прав меншості.                                                           5. Багатопартійність та розмаїття поглядів і думок.                                                                                  6. Народ реально виявляє політичну активність лише під час виборів.

     

    VII.Дайте визначення таким поняттям: демократія, самоврядування, об’єднання громадян, дитяче самоврядування.

    • висловлювати власну позицію щодо громадянської активності особи.
    • Конституція України, закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», статут школи.

      Тип уроку:. Вивчення нового матеріалу

      1. Права та обов'язки учнів, учителів і батьків у навчальному процесі.

      V. Домашнє завдання

      VIIМетодом «уявного мікрофону». Вивчення нового матеріалу

      Право на освіту належить до культурних прав  Відповідно до Конституції України, кожна людина має право на освітуобов'язковою.

      Право на освіту, що передбачене ст. 53 Конституції України, є продовженням ст. 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права. Воно є одним з основних, тому що спрямоване на забезпечення кожному громадянину можливості бути корисним і активним учасником суспільства. Право на освіту є важливим для людини, бо освіта — основа інтелектуального, культурного, економічного, соціального, духовного розвитку держави і суспільства. Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять,  належності до партій тощо.

      2.   Середні навчальні заклади України

      Право на освіту реалізується розгалуженою мережею закладів освіти, заснованою на державній та інших формах власності, з різними формами навчання — денною, вечірньою, заочною, а також педагогічним патронажем.

      Заклади освіти в Україні незалежно від форм власності відокремлені від церкви, крім закладів освіти, заснованих релігійними організаціями.

      Система освіти Україниосвітні рівні:

      початкова загальна освіта;

      базова загальна середня освіта;

      повна загальна середня освіта;

      професійно-технічна освіта;

      неповна вища освіта;

      базова вища освіта;

      повна вища освіта.

         Загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її здібностей, талантів, формування моралі, трудову підготовку, професійне самовизначення, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Навчання в загальноосвітній школі починається з шестирічного віку.

      Загальноосвітній навчальний закладУчні ознайомлюються зі змістом ст. 53 Конституції України (Робота в групах

      Клас розподіляється на 5 груп. Учні опрацьовують витяги із тексту Закону України «Про освіту»,  «Про загальну середню освіту» та статуту школи з переліком прав та обов'язків учасників навчально-виховного процесу.

      І група);

      ІІ група -);

      ІІІ група -);

      IV група - (Запитання для повторення та обговорення

      1.  Які правові документи закріплюють право на освіту в Україні?

      2. Хто є учасниками навчально-виховного процесу?

      3. Які є освітні рівні в Україні?                                                                                                                                       4. В яких навчальних закладах можна здобути середню освіту?

       

      VI. Відповідь запишіть у зошит.

      2. Уявіть, що ви — міністр освіти. Які ви бачите перспективи розвитку освіти в Україні? Аргументуйте свою відповідь.

       

      VII Розкрити зміст понять: право на освіту, обов'язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній   навчальний заклад.

    • досліджувати демократичні процеси в житті навчального закладу, функціонування органів учнівського самоврядування.
    1.  

      6. Серед об'єднань громадян розрізняють:

      А) громадські організації; *

      Б) громадянські організації;

      В) національні меншини;

      І')   політичні партії. *

       

      7. Законодавство України дозволяє діяльність:

      А) будь-яких об'єднань громадян;

      Б) тільки тих об'єднань, які легалізовані (зареєстровані);*

      В) тільки тих об'єднань громадян, які не ставлять за мету боротьбу за владу;

      І')  крім об'єднань, створених за професійною ознакою.

       

      8. Укажіть, які типи навчальних закладів належать до переліку навчальних закладів, що можуть існувати в нашій державі згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»:

      А) середня загальноосвітня школа;*

      Б) школа психологічного розвантаження;

      В) школа соціальної реабілітації;*

      Г)  автошкола.

       

      9. Оберіть поняття, якому відповідає наведене визначення.

           Форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного чи місцевого значення:

      А) вибори;

      Б) референдум;*

      В) ратифікація;

      Г)  легалізація.

       

      10. Із наведеного нижче переліку оберіть складову частину систем місцевого самоврядування в Україні:

      А)територіальна громада;*

      Б)сільська, селищна, міська рада;*

      В)районна державна адміністрація;

      Г)сільський, селищний, міський голова.*

       

      11.А) дошкільну освіту;*

      Б) приватну освіту;

      В) вищу освіту;*

      Г)  домашню освіту.

       

      Міні-дослідження

      1. розтлумачувати поняття: «права людини», «права дитини», «громадянство», «конституційні права людини і громадянина», «конституційні обов’язки», «право на освіту», «демократія», «самоврядування»;
      2. досліджувати демократичні процеси у житті школи, громади, держави.

 

 

 

Використана література:

  1. КонституціяУкраїни.
  2. Кайдаш О.И. Правоведение: Сборник тестов, вопросов и заданий по 12-балльной шкале оценивания учебных дострижений учащихся 9 кл. сред. Общеобразоват. Шк. – Запорожье: «Премьер», 2001. – 144 с.
  3. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М. Правознавство (практичний курс): підруч. для 9 кл. –  К.: Генеза, 2009. – 216 с.