Формирование коллектива

 

Краєзнавство. Географія. Туризм № 48 (533), грудень 2007

 

 

ФОРМУВАННЯ КОЛЕКТИВУ В ТУРИСТСЬКО-КРАЄЗНАВЧІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

 

 

Наталія Тимофєєва, учителька історії та правознавства ЗОШ І—III ступенів № 34 м. Макіївки, Донецька обл.

 

 

Учнівський колектив — це органічний осередок сус­пільства, через який здійснюється його виховання, нако­пичується досвід міжособистісного спілкування.

Під час формування колективу варто зважати на такі стадії його становлення:

  1. — «купа піску» — період, коли зв'язки в колективі такі слабкі, що, власне, й колективу ще немає;

  2. — «м'яка глина» — період становлення колекти­ву, формування зв'язків між його членами;

  3. — «червоні вітрила» — у цей період колектив працездатний, цілком життєздатний і повною мірою виконує свої завдання;

  4. — «корабель, що потопає» — на цьому етапі спостерігається висока конфліктність, що й, врешті- решт, руйнує колектив зсередини.

Існує два принципи створення колективів: схід­ний і західний. На Сході моральні принципи колек­тиву ставлять вище особистих інтересів, а тому існує колективна відповідальність за результати праці. Тоді як на Заході панує прямо протилежний принцип, який можна сформулювати: «кожен сам за себе». Втім, за­хідні конфліктологи надають перевагу назві «ансамбль індивідуалістів».

Формування колективу — це складний і трудоміст­кий процес. І учнівський колектив не є винятком. Проте, як свідчить практика, не кожен з них виконує позитивну виховну функцію. Часом дитячі колективи виникають і функціонують стихійно, тоді й процес ви­ховання відбувається стихійно.

Отже, одним з головних завдань педагогів, класних керівників є організація повноцінного функціонуван­ня первинних (класних) колективів, використання длй цього ефективних педагогічних засобів. Важливу роль у розвитку колективу відіграють далекі походи й екс­курсії. їх можна розглядати як привабливу романтичну перспективу, спрямовану на формування громадянсь­кої зрілості, активізацію пізнавальної та суспільно ко­рисної діяльності, збагачення колективу життєвим до­свідом і традиціями.

Специфіка туристської діяльності полягає в ав­тономності походів, коли безпека залежить лише від учасника та його товаришів. Подолання природних пе­решкод можливе тільки у разі колективної взаємодії та за умови взаємодопомоги. А це вимагає від особистості поступитися власними інтересами заради інтересів ко­лективу.

Туристсько-краєзнавча діяльність відповідає при­родному прагненню дітей до романтики, подолан­ня труднощів, випробовування власних сил; створює сприятливі умови для подолання такої негативної риси характеру, як егоїзм. Тому більшість учнів у походах поводяться краще стосовно своїх товаришів, дорос­лих. Інтенсивність формування колективу в процесі туристсько-краєзнавчої діяльності залежить не лише від удосконалення особистих взаємовідносин учнів, а й від того, яке спільне завдання вони вирішують, з якою метою і чим зайняті вони у подорожі. Під час туристсь­ко-краєзнавчої роботи вирішуються оздоровчі, виховні, освітні та соціальні завдання.

Заняття туризмом і краєзнавством створюють особ­ливі умови, що сприяють згуртуванню дитячого ко­лективу. У цьому полягає роль педагога, його вміння володіти арсеналом педагогічних принципів туристсь­ко-краєзнавчої діяльності. Особливе значення має ор­ганізація ділової взаємодії в туристському колективі; охоплення всіх учнів дорученнями, з їх постійною змі­ною; поєднання в керівництві єдиноначальності та де­мократизму; висування перед колективом найближчих і далеких перспектив; уміле формулювання вимог до особистості.

У процесі туристсько-краєзнавчої діяльності розши­рюється діапазон традицій — «внутрішніх законів», що підсилює та зміцнює дитячий колектив. Вони мають особливе значення для самовиховання членів колек­тиву, для забезпечення єдності дій і поведінки, дис­ципліни та організованості. Це рівність усіх членів групи, шанобливе ставлення до старших. Такий підхід спонукає учнів чітко дотримувати правил поведінки у громадських місцях, знаходити правильний тон у спіл­куванні з людьми.

У туристсько-краєзнавчій роботі з учнями доцільно організувати взаємовідносини відповідальної залеж­ності. Вони виникають завдяки розподілу між усіма учасниками відповідальності за успіх запланованої по­дорожі. Колективна діяльність, починаючи з поперед­нього розподілу обов'язків і закінчуючи оформленням матеріалів походу, ставить кожного учасника в різне положення щодо товаришів, які, у свою чергу, займа­ють різні позиції щодо нього.

Колективне подолання труднощів на маршруті, робота кожного відповідно до своєї краєзнавчої і ту­ристської «посади» дає школярам змогу глибше відчути свою важливу роль у загальній справі, сформувати по­чуття «ліктя». Результативність виховання колективіз­му оцінюють на завершальному етапі подорожі. Вона виявляється у свідомому самообмеженні щодо потреб, у самопідпорядкуванні колективу, виконанні завдань, поставлених колективом.

Туристсько-краєзнавча діяльність комплексно впливає на формування колективу, є особливою, най­більш доступною формою виховання колективізму уч­нів. Вона забезпечує взаємовплив і взаємозбагачення багатьох видів діяльності, сприяє розвиткові колективу і кожної особистості в ньому.