Права и свобода граждан

Тема ознайомити учнів з поняттями: «права людини», «права дитини», «міжнародні стандарти прав людини»; розкрити особливу роль прав і свобод людини у відносинах людини і держави, значення захисту прав людини і громадянина; спонукати учнів до активного мислення; розвивати вміння учнів аргументовано відстоювати власну точку зору, працювати в групі; виховувати активну життєву позицію; роз'яснювати цінності надбань демократії в Україні.

Очікувані результати вивчення:

пояснювати поняття «права і свободи людини», «права дитини», «міжнародні стандарти прав  людини»;

  • висловлювати власні судження про значення прав людини і дитини.

Обладнання й матеріалиVОсновні документи про права людини.

  • ..Перевірка відсутніх і підготовка робочого місця.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень учнів

 

                                                                                                                                                                             На уроках всесвітньої історії ви познайомилися із подіями буржуазно-демократичної революції у Франції наприкінці«Свобода! Рівність! Братерство!») ).

IXVIIXVIIIСловникова робота

Природні права

Права людиниЯк ви вважаєте, чи може наявність прав у людини залежати від віку, статі, кольору шкіри, соціального походження?

  • Поясніть, як ви розумієте зміст прислів'їв: «Закон — це дишло: куди забажаєш, туди й повернеш»,   «Закон що павутиння: джміль проскоче, муха ув'язне», «Закони святі, законники – супостати».
  • Загальна декларація прав людини

    Загальна декларація прав людини складається з преамбули і 30 статей. Принциповою засадою цього документа є рівність правового статусу людей. Загальна Декларація прав людини визначила права, які належать кожній людині.

     

    стор.  і статті Загальної декларації прав людини поясніть:

    • )
    • Кожна людина повинна мати всі права і свободи, що проголошені Декларацією, без будь-якого винятку, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового чи будь-якого іншого статусу.).

       

      ► Учитель пропонує учням за допомогою«мозкового штурму»— це права на участь у керуванні державою. Серед них можна назвати: право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо, а також через вільнообраних представників; право мати однаковий доступ до державної служби у своїй країні та ін.

        Економічні права

        Соціальні права — це певні специфічні можливості, які необхідні дітям для існування й досягнення зрілості.

        Дитині набагато складніше відстояти свої права, і дорослі повинні допомогти їй у цьому. Однією з міжнародних організацій захисту прав та інтересів дитини є Дитячий фонд ООН (м. Женева). Україна стала членом Дитячого фонду ООН у 1985 році.

      Конвенція про права дитини

      20 листопада 1989 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини — документ, що має обов'язковий характер для держав, які її підписали. У цьому документі проголошено поважне ставлення до будь-якої дитини, необхідність створення всіх умов для її освіти, виховання, розвитку. Окремо наголошується про необхідність вживання можливих заходів для того, аби діти до 15 років не брали безпосередньої участі у воєнних діях.

      Конвенція про права дитини базується на новому розумінні становища дітей у суспільстві не як майбутніх дорослих, а як рівноправних учасників суспільного життя. У цьому документі закладено також важливий принцип: дитина має право знати свої права.

      Згідно зі ст. 1 КонвенціїIIКожна пара зачитує всьому класу 2 права з відповідними обов'язками, учитель записує це на дошці.

       

      1. Вправа «Кластер»

             З нарізаних аркушів паперу, на яких записані різні права та свободи людини, треба згрупувати права і свободи людини.

        1. Особисті (стосуються охорони приватного життя особистості, її свободи, безпеки, власності).

        2. Політичні (ними користується людина як учасник громадського життя, вони пов'язані з участю громадян у виконанні та контролюванні влади).

        3. Економічні (стосуються людини, як учасника господарського життя).

        4. Соціальні (зобов'язують державу до створення умов гідного рівня життя, охорони здоров'я та соціального забезпечення).

        5. Культурні (містять право на навчання та участь у культурному житті).

        6. Особливим видом прав є права меншин (національні, релігійні) та окремих груп (права жінок).

         

        .Дати визначення поняттям: права людини, права дитини.

      2. ІПідсумки урокуУчитель, підбиваючи підсумки уроку, наголошує на принципах, на яких базується правовий статус людини та громадянина, зазначає основні групи прав та свобод людини і громадянина і запрошує учнів прийняти участь у інтелектуальній грі «Термідоріанський режим» для закріплення знань, які вони получили на уроці правознавства та на уроках всесвітньої історії.

      Рефлексія

      На уроці  ми ознайомилися із темою «Права і свободи людини» і тепер ви можетехарактеризувати види прав і свобод людини і наводити приклади;

    • розкрити зміст понять «громадянин», «громадянство», «апатрид», «біпатрид», «іноземець»; ознайомити учнів з основними нормами Закону України «Про громадянство України»; навчити розрізняти статус громадянина, іноземця, особи без громадянства, розв'язувати правові ситуації щодо набуття громадянства; формувати навички опрацювання і практичного використання нормативних актів; виховувати в учнів гордість за свою державу, належність до українського громадянства.

      Очікувані результати вивчення:

      розтлумачувати поняття «громадянство»;

    • розв’язувати правові ситуації щодо набуття громадянства дітьми;
    • Конституція України, Закон України «Про громадянство України», паспорт громадянина України.

      Тип уроку.Порядок набуття та припинення громадянства України.

    • Самостійна робота учнів

      VII. Підсумки уроку

       

      ХІД УРОКУ

      І. Організаційний етап

      1.  

      IIЗапитання для обговорення

      1. Який документ підтверджує громадянство людини в Україні? (учитель стисло розповідає про паспорт та його роль у житті людини).

       

      Ситуація вирішується за допомогою методу «Остаточне рішення пропонується прийняти  у ході уроку Вивчення нового матеріалу

      Право на громадянство

      Право на громадянство — це невід'ємне право людини. У кожного з вас є своє родинне вогнище, є дім, де ви живете, де живуть ваші батьки.

      V«апатрид»(тобто «громадянин двічі»). В Україні існує єдине громадянство (подвійне громадянство допускається лише в окремих випадках).

      Чинне українське законодавство визнаєстор. підручника 51-52,7-річний хлопчик Вася підійшов до тата і запитав: "Тато, якщо в мене немає паспорта, то що, я не громадянин України?" — "Що ти, синку, — відповів тато, — ти ж народився в Україні!"

    • громадянка США.  Вона народилась у Сполучених Штатах Америки. Але тато вирішив, що його донька буде громадянкою України. В родині почалися суперечки. Тато звернувся до суду в Україні. Суд задовольнив його прохання.
    • Колишня громадянка України Ф. Брукман повернулася в Україну після 6 років перебування в Ізраїлі. Комісія при Президентові з питань громадянства задовольнила прохання Ф. Брукман про поновлення у громадянстві.
    • Під час поїздки до батьків, які проживають у Білорусі, у громадян України народився син Петрик. Батьки звернулися з питанням, яке громадянство матиме їхня дитина.

    3.   Порядок визначення громадянства дітей

    Уявіть ситуацію, що батьки вашого товариша ухвалили рішення виїхати на постійне місце проживання (наприклад, до Белорусії), звідки родом один із батьків. При цьому вони подали заяву про вихід з українського громадянства і прийняття белоруського громадянства. Ваш товариш не хоче розлучатися з батьками і готовий переїхати до Белорусії, але не хоче втрачати українське громадянство. Як можна вирішити цю проблему?

    громадянства.

    Закон «Про громадянство України» регулює питання громадянства дітей, визначаючи порядок визначення громадянства дітей.

     

    — це поняття політико-правове, воно визначає зв'язок людини з певною державою.

    Громадянство визначає взаємні права та обов'язки громадянина і держави, у свою чергу громадяни впливають на життя суспільства. Бути громадянином своєї держави — це означає скрізь і завжди відчувати її турботу, підтримку, можливість мати та реалізувати свої права та свободи.

    VБліцопитування

    1. )
    2. )

    Скільки громадянств можуть мати громадяни України? (З 16)

    Чи можна примусово позбавити паспорта та вислати за межі країни? (Можуть, якщо їм виповнилося 15 роківСамостійна робота учнів

    так, згідно зі ст. 7  Закону України «Про громадянство України»).

    1. так, згідно зі ст. 7 Закону України «Про громадянство України»).
    2. згідно зі ст. 18 Закону України «Про громадянство України» виїзд за межі країни на постійне місце проживання не призводить до втрати громадянства, крім того, зміна громадянства у віці від 15 до 18 років можлива тільки зі згоди неповнолітнього. Таким чином, Андрій має право на збереження українського громадянства.)

     

    VIIДізнайтеся про підстави набуття громадянства в інших державах та проблеми, з якими можуть стикатися  українці, які вирішили змінити громадянство і набути його в одній із зарубіжних країн. Чому держави не надають громадянство всім бажаючим?

Оцінювання самостійної роботи учнів.

  •  

Рефлексія

На уроці  ми ознайомилися із темою «Громадянство України» і тепер ви можетерозрізняти статус громадянина, іноземця, особи без громадянства;

  • оцінювати важливість та правове значення юридичного зв’язку людини і держави.

 

 

Тема 3.  Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина

Завдання:

Очікувані результати вивчення:

називати основні права, свободи та обов’язки людини та громадянина;

  • виробити власне ставлення до цінності прав людини і значення обов’язків громадян.

Обладнання й матеріали:. Вивчення нового матеріалу

1Як реалізувати та захистити права і свободи.

  •  

VІІ. Домашнє завдання

V.Перевірка домашнього завдання:

а)учитель проводить експрес-опитування щодо засвоєння основних понять за темою минулого уроку: людина, особа, громадянин, громадянство, право на громадянство, апатрид, біпатрид, іноземець;

б) учні перелічують відомості які містять паспорти батьків та їхні свідоцтва про народження;

в) заслуховування доповідей про підстави набуття громадянства в інших державах та проблеми, з якими можуть стикатися  українці, які вирішили змінити громадянство і набути його в одній із зарубіжних країн та чому держави не надають громадянство всім бажаючим, які було запропоновано виконати на минулому уроці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Пригадайте поняття, які ви вивчали на уроці «Права і свободи людини»: права людини, громадські права, політичні права, соціальні права, економічні права, культурні права.

 

  Один із допитливих учнів звернувся до батьків із запитанням: «Чому одні статті Конституції починаються зі слів «Кожна людина має право ….», а інші «Громадяни мають право …..»»? Як ви вважаєте, що відповіли батьки? (.VIIправо людини і громадянина

   РозділКонституції України містить також конституційні права окремих соціальних груп населення (наприклад, жінок, дітей) і право на правову допомогу.

Таким чином, у сучасних демократичних державах людина є найвищою соціальною цінністю, її права і свободи визначають зміст і спрямованість діяльності всіх державних органів.

 

) і розподіліть зафіксовані в ньому права згідно з їх класифікацією, дані внесіть у таблицю

 

                Групи та статті, які вони

                      опрацьовують

               Види прав та свобод

               Призначення

              Перелік прав, які

              відносяться до цієї

                        групи

             І група: ст.. 21, 23, 24, 25, 27, 28,

                       29, 30, 31, 34, 35, 40, 52, 57.

          Громадянські (особисті)

права

 

 

             ІІ група: ст.. 26, 33, 36, 37, 38.

 

Політичні

права

 

 

             ІІІ група: ст.. 41, 42.

 

Економічні

права

 

 

V — право на судовий захист, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, правову допомогу, презумпцію невинуватості.

Відповідно до Конституції України, кожна людина має право направляти індивідуальні чи письмові звернення або звертатись особисто до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, до посадових і службових осіб із заявою або клопотанням.

  Державний захист прав людини покладається на Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, який здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина. У багатьох країнах ця посада має назву:

особисті обов'язки

громадянські обов'язки

політичні обов'язкистор. підручника 175-178 Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

Поясніть зв'язок між правами та обов'язками людини і громадянина.

  • Вирішення проблемної ситуації «Самостійна робота учнів

    Домашнє завдання

    3. Уявіть, що статей 65-68 у Конституції України не існує. Як це позначиться на вашому житті? Запитайте у батьків, що вони думають з цього приводу. Результати опитування будуть оброблені динамічною групою учнів і представлені на найближчому уроці.

    VIIIуроку

    1. Оцінювання самостійної роботи учнів.

    2. Учитель, підбиваючи підсумки уроку, наголошує на тому, що в Конституції України закріплюються групи основних прав, що відповідають міжнародним стандартам захисту прав людини та обов’язки громадян України. Права та обов'язки невід'ємні одне від одного.

    Рефлексія

    На уроці  ми ознайомилися із темою «Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина» і тепер ви можетевизначати різні види прав людини;

  • Декларація прав людини.
  • Закони України «Про громадянство України»,  «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про об’єднання громадян», «Про молодіжні та дитячі громадські організації».
  • Литвиненко Т.А, Плахтєєва  Правознавство (практичний курс).  9 клас: Розробки уроків. - Х.: Видавництво «Ранок», 2010. – 248 с.
  • <span times="" new="" roman'"="">Пометун О.І., Ремех Т.О. Правознавство. Практичний курс: підручник для 9 класу – К.: Літера ЛТД, 2009. – 192 с.
  • <span times="" new="" roman'"="">Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М. Правознавство (практичний курс): підруч. для 9 кл. –  К.: Генеза, 2009. – 216 с.